Zgryz krzyżowy u 3 latka

Stomatolog

Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, że nawet u małych dzieci trzeba bardzo szczególnie dbać o ich zęby. Często rodzice wychodzą z założenia, że młode, mleczne zęby nie wymagają szczególnie istotnej troski, ponieważ prędzej czy później wypadną, a zastąpią je nowe zęby stałe. Jest to jednak bardzo mylne przekonanie, ponieważ różnego rodzaju wady zębów mlecznych przechodzić będą także na zastępujące je drugie zęby. Dotyczy to nawet szczególnie niebezpiecznej krzyżowej wady zgryzu. Zgryz krzyżowy u 3 latka — jak sobie z nim poradzić?

Czym grozi nieleczony zgryz krzyżowy?

Z czego wynika takie właśnie podejście rodziców do stanu jamy ustnej ich dziecka? Nie chodzi oczywiście o to, że nie przejmują się oni losem swojego dziecka lub go nie kochają, a po prostu nie mają wiedzy, co może mu grozić, jeśli zgryz krzyżowy u 3 laka nie zostanie naprawiony. Z czym w takim razie należy się liczyć?
Zgryz krzyżowy to sytuacja, gdy zęby dolne nachodzą w nieprawidłowy sposób na górne. Normalna jest sytuacja, gdy jest odwrotnie, czyli górna linia zębowa nachodzi delikatnie na dolną. W przypadku zgryzu krzyżowego częściowego lub całkowitego szkody u dziecka mogą być bardzo poważne.

Przede wszystkim dochodzi w takim wypadku do nieprawidłowego rozwoju jamy ustnej, co jest źródłem problemów z mówieniem. Dzieci z taką wadą bardzo często seplenią i źle wymawiają niektóre głoski. Co jednak najważniejsze, zgryz krzyżowy może powodować asymetrię twarzy i znaczne zaburzenie jej wyglądu. Jak można się bez trudu domyślić, może to być źródłem nawet wielu późniejszych problemów psychicznych.

Jak leczyć zgryz krzyżowy u 3 latka?

Jak zatem bez trudu można zauważyć, zgryz krzyżowy u 3 latka może pociągnąć za sobą bardzo poważne problemy w późniejszym życiu. Nic więc dziwnego, że tak wielu rodziców na wieść, że ich dziecko taki problem posiada, czym prędzej starają się zdobyć informacje, jak sobie z nim poradzić. Czy są jakieś polecane metody walki z takim zgryzem?

Każdy doskonale wie, że klasyczną metodą naprawiania krzywego zgryzu jest zakładania stałego aparatu ortodontycznego. W przypadku dzieci w tak młodym wieku niestety nie ma takiej możliwości i konieczne jest zastosowanie innego rozwiązania. Polecane jest więc użycie prostego ruchomego aparatu, który noszony jest przez kilka godzin dziennie. Leczenie przy jego pomocy trwa zwykle około pół roku.

Korekta poważnych wad zgryzu

Choć usunięcie krzyżowej wady zgryzu u małego dziecka jest stosunkowo proste, ponieważ dziecięcy organizm bardzo szybko się rozwija i jest dość plastyczny, to jednak nie zawsze zastosowanie zwykłego aparatu będzie możliwe. W przypadku bardzo poważnych wad najczęściej o podłożu genetycznym konieczne jest zastosowanie metody chirurgicznej, Chirurgiczna korekta wady zgryzu jest zabiegiem bardzo mocno ingerującym w organizm, lecz jednocześnie zapewnia najlepsze efekty w niezwykle krótkim czasie. Często jest to rozwiązanie, które jest wręcz jedyną dostępną metodą leczenia. Nie warto więc próbować jej unikać.

Next Post

Co na zgrzytanie zębami?

W przypadku bruksizmu można mówić o nieświadomej pracy mięśni żucia, co wiąże się z samoczynnym zaciskaniem zębów, ich zgrzytaniem. Najczęściej występuje to nocą, ale u niektórych pojawia się także za dnia. Bardzo często z bruksizmem borykają się osoby zestresowane, chociaż przyczyn może być wiele. Kluczowe staje się wobec tego ustalenie […]
Co na zgrzytanie zębami?

Subscribe US Now