Znieczulenie gazem u dentysty

Stomatolog

Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, jak ważne są regularne wizyty u dentysty. Zdrowe zęby to nie tylko piękny uśmiech wpływający na estetykę całej twarzy, lecz przede wszystkim zdrowie organizmu i dobre samopoczucie. Niestety wiele osób pomimo świadomości, jak ważne jest leczenie zębów, nie jest w stanie przemóc strachu, który towarzyszy im podczas wizyty u stomatologa. Na szczęście nowoczesna medycyna ma w zanadrzu wiele ciekawych rozwiązań w zakresie znieczulenia i relaksowania pacjentów. Jedną z lepszych propozycji jest znieczulenie gazem u dentysty. Na czym polega taka forma znieczulenia, kiedy się ją stosuje, a przede wszystkim, czy istnieją jakieś przeciwwskazania do jej stosowania?

Bezstresowe leczenie dentystyczne

Nie ma chyba osoby na świecie, która nie odczuwałaby choćby nawet lekkiego dyskomfortu przed wizytą u dentysty. Świadomość wykonywania nawet najprostszych zabiegów w jamie ustnej wzbudza niepokój i obawy praktycznie u każdego. Są jednak i takie osoby, które panicznie boją się fotela dentystycznego. Strach ten zapewne ma swoje źródło w traumatycznych doświadczeniach z dzieciństwa, ponieważ wiele lat temu, gdy medycyna nie była tak zaawansowana, jak obecnie, zabiegi identyczne wiązały się z bólem i dużymi nieprzyjemnościami. Rzecz jasna rzutuje to na stan zębów u takich osób, które nie są odpowiednio leczone i przez to niszczeją.

Na szczęście obecnie możliwe jest stosowanie u dentysty różnych form znieczulenia. Standardowo używane jest np. znieczulenie miejscowe, które polega na wstrzyknięciu w dziąsło specjalnej paraliżującej mięśnie substancji, dzięki czemu pacjent nie odczuwa żadnego bólu podczas zabiegu. Nie rozwiązuje to jednak problemu odczuwania strachu. A ten jest ogromny, ponieważ wywołuje go nie sam ból, lecz zapach i atmosfera, a także dźwięki, które są obecne w gabinecie stomatologicznym. W takiej sytuacji zdecydowanie najbardziej poleca się stosowanie sedacji. Na czym polega znieczulenie gazem u dentysty?

Gaz rozweselający, bo to właśnie o nim mowa, to mieszanina tlenu, a także podtlenku azotu. Jest to środek niepalny, bezwonny, bezbarwny, jednak o lekko słodkawym posmaku. Na czym polega jego działanie? Gaz ten oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy pacjenta, lekko go porażając i wywołując poczucie głębokiego relaksu, a także delikatnej senności. Znieczulenie gazem u dentysty powoduje rozluźnienie, zrelaksowanie i uspokojenia pacjenta. Oczywiście gaz ten ma także lekkie działanie przeciwbólowe. Co jednak bardzo ważne, pacjent podczas jego działania jest całkowicie przytomny i może wykonywać proste polecenia. Znacznie ułatwia to przeprowadzanie wielu zabiegów.

Kiedy stosuje się sedację?

Znieczulenie gazem u dentysty stosuje się od naprawdę wielu lat. Jest to rozwiązanie szczególnie mocno polecane tym osobom, które panicznie boją się leczenia dentystycznego, mają różnego rodzaju fobie związane z takim leczeniem lub też nieprzyjemne wspomnienia z dzieciństwa. Jest to dla takich osób prawdziwe wybawienie, ponieważ przy pomocy takiego środka możliwe jest przeprowadzenie właściwie wszystkich zabiegów dentystycznych.
Co bardzo ważne, stosowanie takiego gazu jest bardzo często polecane podczas leczenia najmłodszych. Jak bowiem wiadomo, dzieci powszechnie obawiają się dentysty, a dzięki stosowaniu tej formy znieczulenia nie tylko samo leczenie przebiega sprawniej, lecz dodatkowo dzieci czują się bezpieczniej i chętniej chodzą na kolejne wizyty.
Co ciekawe, stosowanie takiego gazu może być realizowane nie tylko podczas zabiegów stomatologicznych. Ogromne korzyści osiąga się także na oddziałach ratunkowych, gdy trzeba uspokoić pacjenta czy też np. podczas porodu.

Przeciwwskazania do stosowania sedacji N2O/O

Jak zatem widać znieczulenie gazem u dentysty to naprawdę doskonała forma walki ze strachem i dyskomfortem towarzyszącym zabiegom dentystycznym. Zanim jednak udamy się do dentysty i poprosimy o taką formę znieczulenia, warto się jeszcze przed tym dowiedzieć, czy jest to na pewno w pełni bezpieczny środek. A może istnieją jakieś przeciwwskazania, które wykluczają daną osobę z podania gazu rozweselającego?

Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że sedacja wziewna jest bardzo bezpieczną formą znieczulenia pacjentów i może być z powodzeniem stosowana nawet u małych dzieci. Jak jednak w przypadku stosowania każdej innej formy znieczulenia, tak i również gaz rozweselający posiada pewne przeciwwskazania. Przykładowo wymienić tu trzeba przeziębienia i różnego rodzaju infekcje górnych dróg oddechowych, które powodować będą ich częściową niedrożność. Jeśli więc ma się katar, zastosowanie takiego znieczulenia nie będzie możliwe.
Co więcej, sedacja nie jest zalecana także u osób, które cierpią na choroby płuc, mają wrodzoną wadę serca, są uzależnione od alkoholu lub narkotyków, a także u kobiet w ciąży w pierwszym trymestrze. Oczywiście sedacja nie jest zalecana także w przypadku chorób psychicznych, stwardnienia rozsianego i nowotworów.
Czy środek ten wywołuje jakieś skutki uboczne? Na ogół pacjenci zaraz po zakończeniu leczenia mogą samodzielnie udać się do domu, lecz zdarzyć się może, że sedacja wywoła u nich krótkotrwałe zawroty głowy, nudności lub wymioty.

Next Post

Wizyta kontrolna u dentysty

Wizyta kontrolna u dentysty jest bardzo ważna. Dzięki niej można dowiedzieć się, czy zdrowie jamy ustnej jest zagrożone. Oczywiste jest to, że uciążliwy jest ból zęba. Ponadto nikt nie chce mieć nieestetycznych przebarwień szkliwa. Jednakże nie zmienia to faktu, iż wziąć ludzie zbyt mało uwagi poświęcają na kontroli stanu swojego […]
Wizyta kontrolna u dentysty

Subscribe US Now