Żółty nalot na języku – jak leczyć? Oto metody kuracji.

Stomatolog

Żółty nalot na języku to dolegliwość o charakterze nieswoistym. Oznacza to, że ta nieestetyczna przypadłość może być związana z szeregiem schorzeń, w tym zarówno dość błahych, jak i bardzo poważnych. Dlatego właśnie w tym przypadku tak ważna jest prawidłowa diagnostyka i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Jak powstaje żółty nalot na języku?

W warunkach fizjologicznych język powinien być wilgotny, gładki oraz jasnoróżowy. Jego zmiana koloru, w tym na odcień żółty stanowi odstępstwo od normy i jest formą tak zwanego obłożonego języka. Wymaga ona zatem odpowiedniej diagnostyki oraz prawidłowego leczenia. W większości wypadków nalot na języku w kolorze żółtym, białym, kremowym czy nawet dość ciemnym nie stanowi objawu poważnej choroby i może mieć związek z nieprawidłową higieną jamy ustnej lub negatywnym oddziaływaniem bakterii, drożdżaków czy innych pasożytów.

W niektórych wypadkach żółty osad może być objawem poważnego schorzenia, w tym związanego na przykład z chorobą wątroby, dwunastnicy, dróg żółciowych, a nawet zmianami o charakterze nowotworowym. Jak wspomniano powyżej, gromadzący się na języku osad może mieć związek z brakiem szczotkowania języka lub stosowania w codziennej higienie jamy ustnej płynów dentystycznych. Zmieniona barwa języka wraz z bólem gardła czy nieżytem nosa świadczy o infekcji o podłożu wirusowym lub bakteryjnym.

Nalot w kolorze żółtym może również mieć związek z przyjmowaniem niektórych leków, w tym na przykład witamin czy antybiotyków. Ponadto, przebarwienie języka może mieć związek z dietą ubogą w płyny, witaminy, minerały oraz błonnik. Żółty nalot na języku może być również skutkiem zjedzenia barwiących produktów, w tym curry i kurkumy czy mieć związek z paleniem papierosów.

Metody kuracji żółtego języka

Leczenie przebarwień na języku powinno być poprzedzone odpowiednią diagnostyką. W przypadku wymienionych powyżej prozaicznych powodów zwykle określenie przyczyny zmian oraz jej wyeliminowanie pozwala na odzyskanie naturalnej barwy języka. Sprzyja temu zatem spożywanie odpowiedniej ilości płynów, wzbogacenie diety w owoce i warzywa, a także rezygnacja ze spożywania pokarmów barwiących, w tym na przykład przypraw.

Leczenie i profilaktyka języka powinna również obejmować prawidłową higienę jamy ustnej, w tym szczotkowanie jego powierzchni za pomocą specjalnej szczoteczki. Język powinien być czyszczony co najmniej dwa razy dziennie. Ponadto, codzienne zabiegi higieniczne jamy ustnej należy uzupełnić o stosowanie nici dentystycznych oraz antybakteryjnych płynów do jamy ustnej.

Wśród innych metod leczenia przebarwionego języka wymienić należy jego przepłukiwanie wodą utlenioną. Należy jednak pamiętać o tym, że w przypadku, w którym nalot na języku wynika ze współistnienia innej poważnej dolegliwości leczenie powinno dotyczyć tego właśnie schorzenia.

Czy niebezpieczny jest żółty nalot na języku?

Jak wspominano powyżej, sama zmiana zabarwienia języka nie jest jednostką chorobową, a jedynie objawem innej dolegliwości lub wymienionych czynników związanych na przykład ze stosowaną dietą. Niezależnie jednak od przyczyn nie powinna być ona bagatelizowana i zawsze musi podlegać diagnozie, choć w przeważającej liczbie przypadków zmiany odcienia języka nie okazują się niebezpieczne.

Next Post

Czy afty są zaraźliwe? Charakterystyka i opis choroby

Żółty nalot na języku to dolegliwość o charakterze nieswoistym. Oznacza to, że ta nieestetyczna przypadłość może być związana z szeregiem schorzeń, w tym zarówno dość błahych, jak i bardzo poważnych. Dlatego właśnie w tym przypadku tak ważna jest prawidłowa diagnostyka i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jak powstaje żółty nalot na języku? […]

Subscribe US Now