Badanie radiologiczne zębów

Stomatolog

Pacjenci, którym zaleca się wykonanie wykonanie RTG zębów, mają zagwarantowane całkowicie bezbolesnie sprawdzenie stanu zębów, kości żuchwy i szczęki. Prześwietlenie zębów przydaje się przed leczeniem kanałowym oraz założeniem protezy. Dowiedz się, czym jest RTG zębów i jak wygląda prześwietlenie.

RTG zębów – wskazania

Prześwietlenie zębów zaleca się pacjentom, u których podejrzewa się obecność próchnicy, zębów zatrzymanych, pozostawionych korzeni. Ten rodzaj badania radiologicznego zalecany jest przed usunięciem zęba, przygotowaniem protezy zębowej, a także przed podjęciem leczenia kanałowego. RTG zębów pozwala określić drogę leczenia.

RTG zębów – rodzaje badania

Wyróznia się trzy rodzaje RTG zębów – pantomograficzne, punktowe i cefalogram. Każdy z tych rodzajów ma różne zastosowanie, co przekłada się na uniwersalność prześwietlenia.

Zdjęcia cefalometryczne pełnią ważną funkcję w ortodoncji. Cefalogram pozwala na ocenę wady zgryzu – na zdjęciu cefalometrycznym widać podniebienie twarde, zęby i tkanki miękkie twarzy. Szeroki obraz umożliwia opracowanie trafniejszej diagnozy i sposobu leczenia.

Zdjęcie punktowe, powstałe w wyniku RTG zębów, obejmuje niewielki obszar, natomiast uzyskany obraz jest bogaty w detale. Zdjęcia punktowe mają zastosowanie przy leczeniu kanałowym i leczeniu próchnicy, ale także przy badaniu stanów zapalnych w jamie ustnej.

Zdjęcia pantomograficzne przydają się przy badaniu korzeni zębów, przyzębia, znalezienia zębów zatrzymanych lub nadliczbowych, a także do wykrywania próchnicy. Pantomogram działa podobnie do tomografu CBTC – wykonuje ruchy dookoła głowy, równolegle generując zdjęcie.

RTG zębów – jak wygląda badanie

Do badania RTG zakładany jest ołowiany fartuch, który chroni niebadaną część działa przed działaniem promieniowania rentgenowskiego. Przed wykonaniem badania RTG należy ściągnąć wszelkie metalowe elementy, które mogłyby zaburzyć wynik badania. W czasie badania pacjent powinien pozostać w bezruchu. Istnieją dwa typy badań – wewnątrzustne i zewnątrzustne, które wykonuje się w zależności od potrzeb pacjenta.

Nie trzeba przygotowywać się do badania RTG zębów. Istnieją jednak przeciwwskazania do wykonania prześwietlenia zębów. Promieniowanie rentgenowskie mogłoby zaszkodzić płodowi, dlatego też lekarz powinien wiedzieć o stanie kobiety przed wykonaniem RTG zębów. Istnieją przesłanki, dla których, nawet mimo ciąży, prześwietlenie zębów może zostać wykonane, jednak ostateczna decyzja o tym powinna zostać podjęta przez lekarza specjalistę.

Next Post

Czy RTG jest bezpieczne?

Badania oparte na promieniowaniu rentgenowskim stanowią niezbędny element w stomatologii. Ich zastosowanie pozwala na uzyskanie informacji o obszarach, które nie są widoczne gołym okiem. Zastosowanie RTG zębów pozwala opracować lepszą drogę leczenia, która przyniesie zadowalający skutek. Dowiedz się, czy RTG zębów jest bezpieczne i dlaczego warto z niego skorzystać. Co […]
RTG zębów

Subscribe US Now