Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, jak dużą rolę w efektywnym prowadzeniu leczenia z zakresu stomatologii stanowi odpowiednia diagnostyka. To właśnie dlatego, zanim dentysta, ortodonta czy periodontolog zdecyduje się na podjęcie jakichkolwiek działań, wykorzysta narzędzia z zakresu analizy, pozwalające na zobaczenie tego, co nie jest widoczne na pierwszy rzut oka. Nie ma w tym nic dziwnego! Jama ustna, która jest specyficznym „miejscem pracy”, wymaga jej dokładnego poznania, zanim dokona się zabiegów.
Jednym z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych rozwiązań jest zdjęcie pantomograficzne, mające cechy panoramiczne. Dzięki temu stomatolog jest w stanie spojrzeć na nasze zęby w szerszej perspektywie, niemożliwej do uzyskania przy na przykład zdjęciu punktowym. Jak pantomogram może pomóc tobie?
Wskazania do badania pantomograficznego
Wskazania do wykonania szerokokątnego obrazu, jakim jest zdjęcie pantomograficzne bywają prawdziwie różne. Spośród nich możliwe jest wyróżnienie pewnej listy najpopularniejszych czynników a należą do niech chociażby:
- Praktycznie wszystkie urazy w obrębie szczęki
- Wysokie stadium rozwoju próchnicy
- Choroby przyzębia, jak na przykład paradontoza
- Kamica ślinianki podżuchwowej i podjęzykowej
- Konieczność ekstrakcji zębów, niezależnie czy mowa o zębach zatrzymanych czy też ósemkach (potocznie nazywanymi zębami mądrości)
- Konieczność założenia implantów
- Chęć efektywnego zaplanowania leczenia ortodontycznego
Jak widzicie, zdjęcie pantomograficzne, czyli pantomogram, ma wiele zastosowań w przeróżnych dziedzinach stomatologii. Nie musicie się także obawiać tego, że promieniowanie zaszkodzi waszemu zdrowiu, gdyż stosowane dawki są wręcz nieszkodliwe!
Pantomogram – na czym polega?
Warto też zastanowić się nad tym, jak faktycznie wygląda wykorzystanie urządzenia, jakim jest pantomogram w codziennej praktyce. Przede wszystkim, rozpoczyna się on od konieczności zdjęcia wszystkich przedmiotów szkodzących wynikowi całemu badaniu. Mowa tutaj o elementach wyglądu pokroju łańcuszków, kolczyków, czy nawet… protezach zębowych! Ich pozostawienie uniemożliwiłoby efektywne wykonanie zdjęcia pantomografu! Następnie otrzymamy specjalny fartuch, który odbije promieniowanie od elementów ciała, które nie mają być przedmiotem badania. Po wykonaniu tej czynności pacjent musi podejść do aparatu wykonującego to zdjęcie i umieszcza głowę w danym miejscu. To tak naprawdę wszystko!
Czy zdjęcie pantomograficzne (pantomogram) ma więc jakieś wady, o których moglibyśmy powiedzieć, że przeszkadzają nam w osiąganiu konkretnego efektu? Tak, technologia pantomografu ma swoje wady, jednak nie są one aż tak znaczące. O czym mowa? Otóż chodzi tu o fakt, że obraz, jaki daje zdjęcie pantomograficzne, nie jest idealny. Jest to nieco powiększona wersja tego, co znajduje się w naszej jamie ustnej, o około 15%. Co więcej, pantomogram to zdjęcie warstwowe, co powoduje, że uwydatnienie wszystkich struktur tkankowych obecnych w danym miejscu jest niemożliwe. Pantomogram o bezsprzecznie jednak jedno z najlepszych i najbardziej pomocnych opcji na analizę szerokokątną stanu uzębienia!