Czym jest tomografia stożkowa?

Stomatolog

Rozwój dziedziny stomatologii sprawia, że zabiegi, które są związane z uzębieniem, stają się coraz bezpieczniejsze, szybsze i bardziej komfortowe dla pacjenta. Nowoczesne metody zapewniają również większe przywiązanie do kwestii zdrowotnych pacjenta – redukowanie inwazyjności zabiegów zmniejsza obciążenie organizmu.

Tomografia stożkowa to jeden z owoców rozwoju stomatologii. Jej obecność jest szczególnie istotna w chirurgii stomatologicznej – endodoncji, ortodoncji, a także implantologii. Tomograf umożliwia między innymi określenie przebiegu struktury korzenia zęba. Dowiedz się, czym jest i dlaczego się ją wykonuje.

Czym jest tomografia stożkowa CBCT?

Tomografia CBCT, zwana także tomografią wiązki stożkowej, stanowi alternatywę dla tradycyjnej tomografii komputerowej. CBCT gwarantuje użycie mniejszej dawki promieniowania i skrócenie czasu badania, co stanowi większe bezpieczeństwo dla pacjenta. Pełna tomografia CBCT zajmuje niecałą minutę, co, w porównaniu do kilku minut badania tradycyjnym tomografem, stanowi sporą zaletę.

Tomograf CBCT jest wyposażony w detektory, które generują obraz z różnych stron głowy. Tak szeroki horyzont daje dentyście więcej dróg do przeprowadzenia diagnozy pacjenta. Jest to niezwykle ważne, aby proces leczenia mógł przebiegać efektywnie. Z tomografem CBCT stomatolog jest w stanie oszacować większą ilość potencjalnych ryzyk i powikłań, które mogą wystąpić w trakcie i po zabiegu.

Badanie tomografem z reguły wykonuje się na siedząco – urządzenie obraca się wokół głowy, jednocześnie generując trójwymiarowy obraz z użyciem detektorów. Ważny jest fakt, że ten typ badania jest całkowicie bezbolesny. Pacjent, któremu zaleca się wykonanie tomografii CBCT, nie odczuwa żadnych dolegliwości w trakcie badania.

W jakim celu wykonuje się tomografię CBCT?

Jest to forma tomografii zaprojektowana z myślą o leczeniu stomatologicznym. Tomografia CBCT jest wykonywana na przykład przy endodoncji czy ortodoncji. Tomografia CBCT gwarantuje większą szczegółowość, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnej tomografii, przez co opracowana diagnoza może być bardziej trafna.

Zanim lekarz zdecyduje się na wykonanie tomografii, muszą zostać przeprowadzone badania, które zweryfikują potrzebę jej wykonania i potwierdzą, że dany pacjent może ją wykonać. Zastosowanie tomografii wiązki stożkowej jest sporym udogodnieniem dla pacjentów, jednak za jej użyciem muszą stać konkretne przesłanki, które pozwolą bez obaw skorzystać z dobrodziejstw tej metody.

Next Post

Badanie radiologiczne zębów

Pacjenci, którym zaleca się wykonanie wykonanie RTG zębów, mają zagwarantowane całkowicie bezbolesnie sprawdzenie stanu zębów, kości żuchwy i szczęki. Prześwietlenie zębów przydaje się przed leczeniem kanałowym oraz założeniem protezy. Dowiedz się, czym jest RTG zębów i jak wygląda prześwietlenie. RTG zębów – wskazania Prześwietlenie zębów zaleca się pacjentom, u których […]
Prześwietlenie zęba

Subscribe US Now