Hemisekcja w stomatologii

Stomatolog

Obecna stomatologia pozwala na to, żeby każdy pacjent zachował możliwie jak najdłużej zęby własne. Do takowych zabiegów zaliczana jest przede wszystkim hemisekcja polegająca na odseparowaniu oraz usunięciu nieodwracalnie zniszczonej części korony korzenia. W ten sposób pozostałe ich fragmenty mogą posłużyć jako baza do następnej odbudowy protetycznej. Warto wiedzieć, że hemisekcja w stomatologii to zabieg, które polega na odseparowaniu oraz usunięciu części korony, a także korzenia zęby w sytuacji, kiedy w ich obrębie pojawiają się nieodwracalne patologiczne zmiany. Mowa tutaj o takich zmianach, które nie są możliwe do leczenia zachowawczego. Dlatego hemisekcja w stomatologii jest często przeprowadzana.

Hemisekcja – co to za zabieg?

Hemisekcja w stomatologii pozwala uniknąć ekstrakcji zęba, czyli całościowego usunięcia jego korzenia, a także korony. Warto zaznaczyć, że podczas takowego zabiegu usuwane są tylko patologicznie zmienione części zęba, w tym fragmenty korzenia, a także odpowiadające im korony. Okazuje się, iż zdrowe pozostałości zęba w jamie ustnej pacjenta mogą posłużyć jako podstawa do umieszczenia na nich odbudowy protetycznej, które jest bardzo skuteczna oraz estetyczna. Wiele osób zastanawia się, jak przebiega zabieg hemisekcji oraz jakie są wskazanie bądź przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Warto wiedzieć, że hemisekcja w stomatologii jest możliwa na zębach wielokorzeniowych – trzonowych, a także przedtrzonowych – które zdążyły ulec znacznemu zniszczeniu w wyniku powstania głębokiej próchnicy bądź w przypadku braku sposobności do leczenia endodontycznego.

Hemisekcja – wskazania

Warto wiedzieć, że hemisekcja w stomatologii przeprowadzana jest w przypadku braku sposobności do leczenia kanałowego korzeni oraz nadmiernie zniszczonych zębów przez próchnicę. Ponadto taki zabieg stosowany jest w przypadku, gdy pojawia się stan zapalny wierzchołków korzeni niereagujących na leczenie zachowawcze. Kolejnym wskazaniem do zabiegu hemisekcji jest mechaniczny uraz zęba. Mowa tutaj na przykład o złamaniu bądź pęknięciu w płaszczyźnie pionowej, która obejmuje koronę bądź jeden z korzeni. Dodatkowo hemisekcja jest zalecana w przypadku chorób periodontologicznych, w przypadku kiedy rozwijają się złe procesy w obrębie rozwidleń korzeni. Trzeba też dodać, że taki zabieg stosowany jest w przypadku pionowych ubytków kości wyrostka zębodołowego oraz powikłań występujących po leczeniu kanałowym. Należy też zwrócić uwagę na fakt, że hemisekcja jest uznawana za jeden z trudniejszych oraz czasochłonnych zabiegów w leczeniu dentystycznym. Dlatego nie jest przeprowadzana w każdej klinice stomatologicznej.

Hemisekcja – przeciwwskazania

Warto też powiedzieć o przeciwwskazaniach do przeprowadzenia zabiegi hemisekcji. Mowa tutaj na przykład o niekorzystnej budowie anatomicznej zęba – zbyt krótkich korzeniach. Ponadto wydłużona korona bądź nietypowy stosunek długości w obu tych częściach względem siebie niestety uniemożliwiają przeprowadzić taki zabieg. Innymi przeciwwskazaniami do przeprowadzenia hemisekcji jest brak sposobności osadzenia odbudowy protetycznej na pozostawione części zęba, na przykład wskutek trudnego dostępu. Trzeba też powiedzieć o nadmiernym rozchwianiu zębów, które jest efektem nieleczonych oraz lekceważonych chorób przyzębia. Źle prowadzone leczenie kanałowe obejmujące więcej niż jeden korzeń zębna bądź powikłania po leczeniu endodontycznym to także przeciwskazania do przeprowadzenia skutecznej hemisekcji. Warto dodać, że w zależności od indywidualnego stanu każdego pacjenta, a także planowanego leczenia przy zastosowaniu protetyki, dentysta może też proponować nieco inny sposób leczenia niż popularna hemisekcja.

Hemisekcja – jak przebiega?

Hemisekcja to skomplikowany zabieg dentystyczny, który pozwala uratować zęby, które zostały mocno dotknięte stanami zapalnymi. Oprócz tego polega na usunięciu zmian zapalnych, bez jednoczesnej ekstrakcji korzenia razem z całym zębem. Warto wiedzieć o tym, że zabieg przeprowadzany jest przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego na zębach wielokorzeniowych, z tego powodu hemisekcja przeważnie dotyczy trzonowców. Trzeba zwrócić uwagę na to, że pierwszym krokiem w czasie zabiegu hemisekcji będzie zrobienie zdjęcia RTG zęba. Opierając się o zdjęcie radiologiczne, dentysta może podjąć decyzję, czy ząb kwalifikuje się do zabiegu hemisekcji. W przypadku gdy jest to możliwe, to miejsce zostaje znieczulone miejscowo, a kolejno dentysta przy zastosowaniu wiertła przystępuje do usunięcia części, która zainfekowała ząb. Kolejnym krokiem jest odseparowanie korzenia razem z częścią korony o raz usunięcie przy zastosowaniu specjalnych kleszczy. Następnie stomatolog przystępuje do założenia szwów, jeśli tego wymaga zabieg, a dopiero jeśli minie parę tygodni to przystępuje on do odbudowy protetycznej zęba.

Renomowany dentysta powinien dokładnie wyjaśnić pacjentowi, na czym polega sam zabieg hemisekcji oraz jakie są zalecenie, które dotyczą rehabilitacji protetycznej. Warto wiedzieć, że w okresie 5-6 tygodniu po przeprowadzeniu zabiegi hemisekcji, do odpowiednio przeleczonego zęba osadzany jest wkład koronowo-korzeniowy. Jest on podłożem protetycznym bardzo skutecznym. Warto zaznaczyć, że korona protetyczna zostanie osadzona po upływie następnych 2-4 tygodni. Dzięki temu lekarz dentysta dokona rekonstrukcji funkcjonalnej, a także estetycznej w kwestii całej przestrzeni, która powstała po utraconym zębie w jamie ustnej chorego. Warto wiedzieć o tym, że istnieją sposoby na to, żeby skrócić czas rekonwalescencji po przeprowadzonym zabiegu hemisekcji. Dzięki temu można też uniknąć groźnych powikłań. Bardzo istotne będzie przestrzeganie zaleceń dentysty. Mowa tutaj przede wszystkim o stosowaniu zimnych okładów, spożywaniu pokarmów oraz napojów o neutralnych temperaturach przez kilka godzin po hemisekcji. W razie konieczności warto też zastosować przepisane przez stomatologa leki przeciwbólowe, a także przeciwzapalne. Dzięki temu można ograniczyć ból, który związany jest z przebytym zabiegiem.

Next Post

Resekcja korzenia - co to jest?

W dzisiejszych czasach stomatologia ma ogromne możliwości, jeśli chodzi o leczenie kanałowe, które obecnie stoi na bardzo wysokim poziomie. Wciąż jednak zdarza się, że zabieg kończy się niepowodzeniem bądź też nie da się go przeprowadzić. Bardzo często w takiej sytuacji u pacjenta pojawia się problem z usunięciem stanu zapalnego, będącego […]
Resekcja korzenia - co to jest?

Subscribe US Now