Jak bezpiecznie usunąć plomby amalgamatowe?

Stomatolog

Stomatologia zachowawcza oferuje wiele rozwiązań, mających na celu zabezpieczyć ząb po udanym leczeniu próchnicy. Wielu pacjentów decyduje się na skorzystanie z plomb kompozytowych, jednak pewna część, z reguły ta, decydująca się na skorzystanie z usług NFZ, decyduje się na plomby amalgamatowe. Plomby amalgamatowe skutki uboczne mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia – zawierają one w sobie rtęć, która może przenikać w różnej postaci do organizmu. Z tego powodu dobrze jest je usunąć i zastąpić kompozytem.

 

Jeśli zastanawiasz się, jak bezpiecznie usunąć plomby amalgamatowe, to w tym artykule uzyskasz odpowiedź. Zabieg bezpiecznego usunięcia amalgamatów polega na przecinaniu amalgamatu, aż do uzyskania możliwości wyciągnięcia go w kawałkach. Minusem, a w przypadku usuwania plusem jest to, że plomby amalgamatowe nie łączą się ze szkliwem, przez co łatwiej jest je usunąć. W takiej sytuacji, po usunięciu amalgamatu zastępuje się go biozgodnym wypełnieniem kompozytowym, wolnym od bisfenoli. Mamy nadzieję, że kwestia tego, jak bezpiecznie usunąć plomby amalgamatowe, jest już dla ciebie klarowna. 

 

Plomby amalgamatowe – jak wyglądają?

 

Wiedząc, jak bezpiecznie usunąć plomby amalgamatowe, warto zastanowić się, plomby amalgamatowe jak wyglądają. Ich wygląd bez wątpienia nie należy do atutów. Bo w końcu – kto cieszyłby się z posiadania szarej, nieatrakcyjnej plomby, która jest doskonale widoczna na tle białego zęba? Z tego powodu amalgamaty mocuje się w tylnych zębach, gdyż nie są one tam mocno widoczne. Niemniej jednak, wciąż są one do dostrzeżenia, dlatego wielu pacjentów decyduje się na ich usunięcie. Zważając na to, jak bardzo psują one cały efekt estetyczny uzębienia, to nie ma co się dziwić. Jeśli wiesz już, plomby amalgamatowe jak wyglądają, masz jasny obraz tego, dlaczego warto je usunąć!

 

Plomby amalgamatowe – skutki uboczne

 

Plomby amalgamatowe skutki uboczne to nic przyjemnego dla każdego pacjenta. Z tego powodu osoby mające amalgamat w szczęce zastanawiają się, jak bezpiecznie usunąć plomby amalgamatowe. Warto zacząć od wady związanej z estetyką takiego rozwiązania. Plomby tego rodzaju są szare, wobec tego niekorzystnie wyróżniają się na tle całego uzębienia. To strasznie nieatrakcyjne z perspektywy wielu osób, dlatego przez amalgamat może ucierpieć nasz wizerunek. Prócz tego, zdarza się, co prawda u niewielu pacjentów (ale jednak!), że amalgamat powoduje zmiany w kolorze uzębienia.

 

Minus plomby amalgamatowej wynika także z jej składu. Ze względu na to, że wypełnienie tego rodzaju zmienia objętość pod wpływem temperatury, może doprowadzić to do zniszczenia zęba, pękania jego ścianek i nie tylko. Szczególnie narażone na to są zęby, w których wypełnienie amalgamatowe jest bardzo obszerne, a ich ściany są szczególnie cienkie.

 

Dodatkowo, warto wiedzieć, że plomby tego rodzaju w ogóle nie łączą się z zębiną, a także szkliwem, co stwarza próchnicy i innym chorobom pole do rozwoju. W szczelinach mogą gromadzić się bakterie powodujące próchnicę.

Next Post

Jak działa szczoteczka soniczna? Odpowiadamy!

  Higiena zębów jest niezwykle ważna. Ogół procesów, mających na celu sprawić, że nasze zęby są w idealnej kondycji, są w większości przypadków wykonywane na własną rękę. Sami musimy wyszczotkować zęby, wynitkować je, a następnie wypłukać, a z dentystą kontaktujemy się tylko w sytuacjach, gdy sami nie jesteśmy w stanie […]

Subscribe US Now