Jaka szczoteczka jest najlepsza?

Stomatolog

O tym, że „szczotka, pasta, kubek, ciepła woda…” gwarantują zdrowy, piękny uśmiech wiedzą już przedszkolaki. O ile jednak kiedyś nie było dużego wyboru jeżeli chodzi o sprzęt do czyszczenia zębów, o tyle dzisiaj na rynku dostępnych jest kilka alternatywnych rozwiązań. Być może czasami takie rozważania przypominają odwieczny spór, co jest pierwsze kura czy jajko, ale w poniższym artykule pokusimy się o odpowiedź na pytanie, jaka szczoteczka jest najlepsza i kiedy powinniśmy celować w dany rodzaj.

Szczoteczka elektryczna, soniczna czy manualna?

Trzy podstawowe rodzaje, ale jaka szczoteczka jest najlepsza? Odpowiedź wbrew pozorom wcale nie jest taka oczywista. Pod rozwagę należy wziąć kilka zmiennych. Jedna rzecz jest niezaprzeczalna. Mycie zębów to podstawa dobrej pielęgnacji jamy ustnej i profilaktyki, a zarówno elektryczne, soniczne, jak i ręczne szczoteczki skutecznie usuwają płytkę nazębną powodującą próchnicę i choroby dziąseł. Przyjrzyjmy się jednak, co je tak naprawdę różni.

Włosie szczoteczki elektrycznej wibruje lub obraca się, pomagając w skuteczniejszym usuwaniu kamienia nazębnego z zębów i dziąseł. Wibracje te umożliwiają wykonanie większej liczby mikroruchów za każdym razem, gdy przesuwamy szczoteczkę po zębach. Te szczoteczki są poza tym lepszą alternatywą dla osób o ograniczonej sprawności, mogą też być długofalową inwestycją we własne zdrowie.

Podobnie jest w przypadku sprzętu sonicznego. Tutaj pierwsze skrzypce grają fale dźwiękowe, a główka szczoteczki potrafi wysyłać impulsy o częstotliwości dochodzącej do 30 tysięcy na minutę. Wydaje się, że jest jeszcze skuteczniejsza od elektrycznej, a na dodatek można ją zabrać w teren. Bateria wystarcza na kilka tygodni.

No i wreszcie klasyka sama w sobie – szczoteczka manualna. Z pewnością plusem jest ogromna gama takich szczoteczek dostępnych na rynku. Różnią się długością włosia, jego twardością… Chociaż nie są one tak wydajne jak elektryczne czy soniczne, to dla niektórych mogą się okazać lepszą alternatywą. Na przykład dla dzieci, które dopiero uczą się samodzielnego mycia zębów. Dodajmy, iż w wypadku każdego rodzaju szczoteczek zaleca się szczotkowanie 2 razy dziennie.

Szczoteczki międzyzębowe

Warto tutaj jeszcze wspomnieć o szczoteczkach do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Docierają one tam, gdzie rzadko (albo wcale) nie dociera zwykła szczoteczka ręczna.

Takie urządzenie należy ustawić pod odpowiednim kątem, umieścić w przestrzeni międzyzębowej, wyprostować i przesunąć na wylot. Ruch taki powtarzamy kilka razy i… płytka nazębna nie ma szans, nawet w tych trudno dostępnych miejscach! Jeśli rozważamy kwestię tego jaka szczoteczka jest najlepsza, to warto mieć pod ręką także taką.

Co jeszcze przyda się w higienie jamy ustnej?

Trzeba dodać coś o gadżetach wspomagających. Aby w pełni cieszyć się zdrowym i białym uśmiechem warto uzupełniać proces szczotkowania dokonywanym raz dziennie nitkowaniem za pomocą nici dentystycznej. Dopełnieniem niech będzie płukanie jamy ustnej specjalnym płynem.

Next Post

Próchnica początkowa – leczenie

Próchnica początkowa, nazywana również próchnicą białą, to stan, w którym zauważalne są pierwsze oznaki ataku próchnicowego na szkliwo zęba. W tym wczesnym stadium choroby zęby nie wykazują jeszcze głębokich ubytków, a objawy są stosunkowo łagodne. Z tego powodu wielu ludzi może nie zdawać sobie sprawy z istniejącego problemu. Jednak prawidłowo […]
Próchnica początkowa – leczenie

Subscribe US Now